تفاوت باسکول و ترازو

ترازو یا باسکول ؟!

ترازو یا باسکول ؟! بنظر شما تفاوت باسکول و ترازو چی میتونه باشه تا آخر با ما همراه باشید تا یک بار برای همیشه به این قضیه پی ببرید.

فرق بین ترازو و باسکول

ساختار باسکول و ترازو دقیقا شبیه هم هستند، یعنی کار هر دو اندازه گیری وزن می باشد. در واقع ترازو برای وزن کشی های سبک استفاده شده که دقت گرمی بالایی دارد در حالیکه باسکول برای وزن کشی های سنگین هستش که دقت گرمی پایین تری دارد. در این ویدئو فرق بین باسکول و ترازو به خوبی تشریح شده است:

لودسل چیست؟

خب قرار بود لودسل رو کامل توضیح بدیم خدمتون با هم بریم یک تعریف و توضیح کامل رو از لودسل بخونیم. لودسل (Load cell) در واقع یک سنسور یا به عبارت دقیق تر یک مبدل است که نیروهای وارد شده بر یک جسم را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند.
در صنعت ترزاوی دیجیتال بیشترین کاربری لودسل ها برای تبدیل وزن اجسام به سینگال الکتریکی است به صورت کلی هر لودسل یک بدنه فلزی دارد که استرین گیج ها یا همان کرنش سنج ها روی آن محکم شده اند. این بدنه معمولا از آلومینیوم، فولاد آلیاژی یا فولاد ضد زنگ ساخته می شود تا در کنار داشتن استحکام بالا خاصیت کشسانی اندکی هم داشته باشد. این خاصیت کشسانی در لودسل ها با عنوان “المان فنری” شناخته می شود.

زمانی که نیرویی به المان فنری یا همان بدنه فلزی وارد می شود باعث ایجاد دفورمگی می شود که این تغییر ظاهر تا زمانی که اضافه بار (overload) به آن وارد نشده باشد، قابل برگشت است. به محض اینکه المان فنری تغییر شکل بدهد، استرین گیج های متصل به آن هم تغییر شکل خواهند داد و این تغییر مقاومت کرنش سنج ها را می توان به صورت ولتاژ اندازه گیری کرد. مقدار تغییر این ولتاژ تاثیرگرفته از میزان وزن بار اعمال شده به لودسل است در نتیجه می توان با استفاده از این مقدار ولتاژ، اندازه وزن جسم را تعیین کرد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا